Nadir Devlet (1944-2021)

Post date: May 08, 2021 4:35:50 PM

Çok değerli Tatar tarihçi ve bilim adamı Prof. Dr. Nadir Devlet'i 30 Nisan 2021’de maalesef kaybettik. 

 

1944 yılında Mançurya’nın Mukden şehrinde doğan Nadir Devlet, Milli Bayrak gazetesini çıkaran anne ve babasının 1945 yılında tutuklanıp sürgüne gönderilmesinin ardından önce dedesi ve onun vefatından sonra kendisini himayesi altına alan İlyasov ailesi ile yaşadı. Bu aile ile 1949 yılında İstanbul’a göç etti. Bundan sonraki eğitimini Türkiye ve Almanya’da yaptı. Bir dönem Azatlık Radyosu’nda çalıştı.

 

Prof. Dr. Nadir Devlet, Türk Dünyası tarihi ve uluslararası ilişkileri uzmanıydı. Çalışmaları, 20 ve 21. yüzyılda Rusya, Kafkasya ve Orta Asya’daki Türk halklarının geçmişi, bugünü, siyasi, sosyal, kültürel, ekonomik yapıları üzerinde yoğunlaşmıştı.

 

Sırasıyla Marmara, Columbia, Wisconsin-Madison, Yeditepe, İstanbul Ticaret ve İstanbul Aydın Üniversitelerinde idari ve akademik görevlerde bulundu.

 

Kitaplarının sayısı otuza ulaşmıştır (Türkçe, Tatarca, İngilizce ve Rusça). Son eseri “Rusya Mültecileri: Uzak Diasporaya Savrulan Tatarlar” 2017’de yayımlanmıştır. Sayıları iki yüz civarında makaleleri başta Türkçe, kalanları İngilizce, Tatarca ve Rusça olarak yayınlanmıştır. 1991 yılında UNESCO’nun Orta Asya’ya düzenlediği İpek Yolu: Projesine katılmıştı. Rusya Federasyonu Tataristan Bilimler Akademisi Yabancı üyesiydi.

Nadir Devlet, 1970-1980 yılları arasında çıkarılmış olan Kazan dergisinde yazı işleri müdürü ve redaksiyon kurulu üyesi olarak da önemli çalışmalar yapmıştır. (Bu dergilere, web sitemizden http://www.kazankultur.org/kazan-dergisi linki kanalıyla ulaşılabilmektedir.)

Derneğimizle yakın ilişkide olan Nadir Devlet, 2015 Ocak ayında Derneğimizde "Tatar Dünyasına Seyahat" isimli ve online olarak tüm dünyanın izleyebildiği bir sunum yapmıştı. (Bu sunumun kaydına, https://www.youtube.com/watch?v=pdbY3UEpl20linki kanalıyla ulaşılabilmektedir.)

Kendisine Allah'tan rahmet, tüm yakınlarına sabırlar ve bütün camiamıza başsağlığı diliyoruz.